Norges største bank fraråder unge å kjøpe bolig de neste fem årene. - Det fremstår som mer økonomisk å eie enn å leie, sier sjefsøkonom i DNB.
Svakere vekst i norsk økonomi og strenge kapitalkrav til bankene har ført til et overtilbud i boligmarkedet. Sjefsøkonom Øystein Dørum i DNB Markets anbefaler nå førstegangsetablerere å heller leie bolig de neste fem årene enn å kjøpe.
Leie mer økonomisk
- Tror du på våre prognoser om boligprisen, fremstår det nå mer økonomisk å leie enn å eie om du har en femårshorisont, sier Dørum.
Ifølge Dørum er du avhengig av en boligprisoppgang på rett i underkant av to prosent for at det skal lønne seg å eie.
- Spar penger på leie
- Det er mange unge mennesker som ikke kjenner noen annen virkelighet enn stigende boligpriser, sier Dørum til avisen.
Han forklarer at 20 år med firedobling i realprisene på bolig har gjort at mange lever i en virkelighet som ikke kommer til å vare lenger.
- Det er vanskelig å lage et scenario der man vil tape på å leie, sier Dørum.
Kilde: DN.no